web analytics
خانه / نظر و سخن،خبر / نظر، سخن و خبر/علمی / عوامل روانی زیان آور محیط کار (سورمناژ)

عوامل روانی زیان آور محیط کار (سورمناژ)

انسان موجودی با ابعاد مختلف از جمله بعد جسمی و روانی است. حیات جسمی او پیوسته شرایط روانی او را تحت تاثیر قرار داده و در عین حال از آن تاثیر می پذیرد. بنابر این زندگی جسمی و روانی انسان پیوندی همه جانبه و تنگاتنگ با هم دارند و بر روی یکدیگر تاثیری عمیق می گذارد. یک عارضه مختصر روانی مانند یک افسردگی ساده نیز روی فعالیت های جسمی فرد اثر می گذارد بعنوان مثال اشتها را کاهش داده و سطح فعالیت های جسمانی را کم می کند. عوامل وابسته به کار و شرایط محیط کار بر وضعیت روانی نیروهای کار تاثیر گذارده و سلامت روانی و جسمی آنها را به خطر می اندازد. ۲۰% از کارگران از نوعی ناراحتی روانی رنج می برند و ۳۰% از غیبت های کار ریشه در وضعیت نامناسب روانی دارند. این اختلالات در محیط های کار ریشه در علل دیگری دارند که عمدتا به عدم تطابق میان انسان و عوامل تشکیل دهنده محیط کار(مانند ماشین آلات, سرپرستان, کارفرمایان, همکاران, زیر دستان و….) برمی گردد. به نظر متخصصین طب کار, خستگی مفرط (سورمناژ) بیش از عوامل دیگر در ایجاد اختلالات روانی دخیل است. خستگی مفرط (سورمناژ) زمانی بوجود می آید که استراحت های روزانه, برطرف کننده خستگی ناشی از کار نباشد. بنابر این هر روز مقداری از خستگی در فرد باقی مانده و به مرور زمان در او ذخیره شده و موجبات اختلالات را فراهم می آورد. پلانک معتقد است وقتی که خستگی ناشی از کار به طور کامل ترمیم نشود سورمناژ بوجود آمده و باعث بروز اختلالات روانی خواهد گردید. که در این صورت اختلالاتی از قبیل کاهش قدرت کار، کم حوصلگی و بی علاقه بودن بروز می نماید. در این حالت ضمن اینکه شخص به محیط و شرایط کار حساسیت و عدم تحمل نشان می دهدف عصبانیت و تحریک پذیری نسبت به همکاران و خانواده را نیز دارد. به علاوه سردرد، درد ستون فقرات و بی خوابی نیز از علائم سورمتاژ می باشد. اما بزرگترین خطر سورمناژ در محیط های کار, مستعد کردن کارگران به حوادث ناشی از کار است. با توجه به اینکه ثابت شده بیشتر حوادث در   ساعت خستگی کارگران اتفاق می افتد. امروزه سازمان های بزرگ راه های مختلفی را برای کاهش عوامل زیان آور محیط کار بکار گرفته اند از جمله: آموزش، استراحت و خواب کوتاه بین ساعت کاری، تشویق کارکنان به انجام ورزش، ایجاد انگیزه در بین نیروها با برنامه های جنبی، تقسیم  کاری بمنظور کاهش فشار، ایجاد فضای مناسب کاری از لحاظ وسعت، دما، نور و استفاده از نور طبیعی بمنظور روشنایی و کاهش میزان استفاده از نورهای فلورسنت و   …

از عوامل زیان آور روانی محیط کار می توان به موارد دیگری همچون تبعیض، مسئولیت بیش از حد، کار در انزوا، جلوگیری از ترقی، عدم حقوق مکفی، عومل خانوادگی و غیر خانوادگی نیز اشاره نمود.

بنابراین لازم است سازمان ها در مسیر کاهش عوامل تنش زای محیط کار از عوامل شیمیایی، محیطی و روانی گام بردارند تا از این طریق علاوه بر پیشگیری از حوادث و ایجاد هزینه های زمانی، مالی و … کارایی و بهره وری نیروهای خویش را بالا برند و بتوانند به اهداف و ماموریت های خویش نائل گردند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *