web analytics
خانه / سوژه و برداشت / سیمان ضد زلزله

سیمان ضد زلزله

محققان آلمانی توانستند با الهام از ستون فقرات یک موجود دریایی سیمانی بسازند که ترک نمی خورد و می توان از آن برای احداث ساختمان های ضد زلزله استفاده کرد. به گزارش دیجیتال ترندز، محققان دانشگاه کونستانز در آلمان سیمان ضد ترک ساخته اند که قابلیت اجرا در ساختمان های بسیار بلند و همچنین ساختمان های ضد زلزله را دارد.

هلموت کولفن استاد دانشگاه در این باره می گوید: “مهمترین عامل ترک خوردن سیمان ماده هیدرات سیلیکات کلسیم یا ماده پیوند دهنده در سیمان و بتن است هر چند این ترکیب قدرت زیادی دارد اما ارتجاع پذیر نیست. در همین راستا ما نانوساختار سیمان را تغییر دادیم و به عبارتی با الهام از ستون فقرات خارپوست دریایی ساختار این ماده را مرتب تر کردیم.”

ستون فقرات این حیوان از ماده ظریف کریستالی به نام کالسیت ساخته شده است. شایان ذکر است که جنس ستون فقرات این حیوان ماندگارتر از مواد خامی است که در معماری به کار می رود. محققان با تغییر ساختار سیمان در مقیاس نانو  و شبیه کردن آن به ساختار ستون فقرات موجود دریایی، توانستند آن را انعطاف پذیر کنند تا ترک نخورد.

پس از انجام آزمایشات مختلف، محققان به این موضوع اشاره کردند که این سیمان بین 40 تا 100 برابر قدرت بیشتری نسبت به نمونه های فعلی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فلزیاب