web analytics
خانه / مقالات / سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (Occupational Health and Safety)

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (Occupational Health and Safety)

استاندارد ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی در March 2018 منتشر شد استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ جایگزین استاندارد OHSAS 18001 گردید. این استاندارد با عنوان استاندارد بین المللی ایمنی و بهداشت شغلی معرفی شد و شامل الزامات و قوانینی است که به سازمان ها کمک کند، محیط کاری ایمن تری داشته باشند و بتوانند با این اصول میزان ریسک های ناشی از کار را کاهش دهند و همچنین سازمان ها بتوانند موضوع بهداشت و رفاه کارکنان را جدی تر پیگیری کنند. ISO 45001 معیارهای خاصی را برای عملکرد OH & S مشخص نمی کند و همچنین در مورد طراحی یک سیستم مدیریت OH & S به طور اجباری نیست. یک سیستم مدیریت OH & S سازمان باید به منظور رفع نیازهای خود در جلوگیری از جراحت و بدرفتاری باشد.

تفاوتهای اساسی میان استاندارد ISO 45001 و OHSAS 18001 چیست؟

در واقع این دو استاندارد یک هدف مشترک دارند و افرادی که با استاندارد OHSAS 18001 آشنا هستند بسیاری از مفاهیم این استاندارد ایزو برای آنان شناخته شده است. لیکن پیشرفتهای جالبی در رابطه با قوانین جدید تدوین استانداردهای بین المللی سیستمهای مدیریت بدست آمده. برای نمونه در حال حاضر بیشتر تمرکز بر متن سازمان و نقش قویتر مدیران ارشد و رهبری سازمان قرار دارد.

اصطلاحات استاندارد ISO 45001

ریسک: اثر بر عدم قطعیت
پذیرش تعهدات: جایگزین قوانین و سایر الزامات
اقدام اصلاحی: حذف اقدام پیشگیرانه
اطلاعات مستند شده: کنترل مدارک و سوابق

مزایای ایزو ۴۵۰۰۱:

– افزایش انعطاف پذیری سازمانی از طریق پیشگیری از پیشگیری از پیشگیری و بهبود مستمر عملکرد OS & G
– تقویت انطباق قانونی و نظارتی
– نشان دادن تعهد شما نسبت به کار ایمن، سالم و پایدار، آگاهی از مسئولیت اجتماعی خود را نشان دهید
– ایجاد یک محیط کار بهتر برای کارکنان شما و به حداقل رساندن حوادث کاری
– از نام تجاری و شهرت شرکت خود محافظت کنید
جلوگیری از حوادث کاری و بیماری های شغلی
– این مسئله نه تنها در کشور ما، بلکه در تمام کشورهای خارجی نیز مشکلی است. هر سال تعداد زیادی از مردم کشته، مجروح و معلول می شوند. ضررهای مالی شرکت ها به مقادیر بسیار زیاد می رسد. با این وجود، می توان از عواقب این خطرات با اقدامات سیستماتیک جلوگیری یا حداقل مقابله کرد.
– برای اهمیت دادن به سلامت و ایمنی شغلی در کسب و کار ثابت کنید
البته اولین هدف حفاظت از سلامت کارکنان و جلوگیری از از بین رفتن، زخم شدن یا غیره شدن است. با این حال، شرکت ها با اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ به اشخاص ثالث حساسیت خود را نسبت به این موضوع نشان می دهند. از آنجا که اعتبار این گواهی بستگی به ممیزی های موقت که هر ساله انجام می شود، شرکت هایی که این گواهینامه را دارند، به اشخاص ثالث نشان می دهند که سیستم حفظ می شود.
– افزایش بهره وری، قدرت بازار و شرایط رقابت سازمانی
– با جلوگیری از حوادث کاری و بیماری های شغلی، زیان هایی که شرکت به دلیل این خطرات رنج می برد، جلوگیری می شود. این وضعیت از لحاظ جلوگیری از از دست دادن کار، زمان و مواد از یک سو و افزایش انگیزه کارکنان بسیار مهم است. عملکرد مطابق با الزامات استاندارد کسب و کار شهرت کسب و کار را افزایش می دهد و اطمینان حاصل می کند که از رقبای خود جلوتر است.

ایزو ۴۵۰۰۱ شامل ۱۰ بخش است:

بخش ۱ : دامنه کاربرد

بخش ۲ : مراجع قانونی

بخش ۳ : اصطلاحات و تعاریف

بخش ۴ : محیط سازمان

بخش ۵ : رهبری و مشارکت کارکنان

بخش ۶ : برنامه ریزی

بخش ۷ : حمایت و پشتیبانی

بخش ۸ : عملیات

بخش ۹ : ارزیابی عملکرد

بخش ۱۰ : بهبود

لازم بذکر است که بسیاری از شرکت های CB هنوز استاندارد OHSAS 18001 را صادر میکنند. در ادامه متن های فارسی و انگلیسی این استاندارد جهت دانلود و استفاده کاربران پیوست شده است.

دانلود متن فارسی

دانلود متن انگلیسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *