web analytics
خانه / برگزیده ها / بشکه های نفت را اینجا می شمارند

بشکه های نفت را اینجا می شمارند

جزیره خارگ را با کتاب “دُر یتیم خلیج فارس” اثر جلال آل احمد می شناختم. اما امروز این جزیره مهمترین    ویژگی اش، نشاط و پویایی ٢۴ ساعته است و حالا باید به جزیره خارگ گفت، قلب تپنده اقتصاد ایران.

همه آنچه زیر زمین و روی زمین و روی آب در صنعت نفت اتفاق می افتد تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد در نهایت به این جزیره و تأسیسات و آدم هایی که ٢۴ ساعته در هر شرایطی کار می کنند، بر می گردد. خارگ تنها نقطه از خاک ایران است که برای ورود به آن باید مجوز و نامه ای برای دعوت داشته باشی و در همان اول ورود در فرودگاه بدون این مجوز، اجازه اقامت نمی دهند مگر این که بومی، کارگر، کارمند و یا بالاخره مرتبط با یکی از شرکت های فعال در این جزیره زیبا و مرجانی باشی و دلیل این حساسیت هم کاملا روشن است.

دو لنگرگاه T (شرقی) و آذرپاد (غربی) که ٩۵ درصد نفت خام ایران از طریق آنها صادر می شود و شش خط لوله که شریان اصلی اقتصاد ما مستقیم به آن بند است، در این جزیره قرار دارد و به همین دلیل مشخص است که این همه مراقبت برای چیست.

لنگرگاه T که همواره چندین کشتی غول پیکر کنار آن پهلو گرفته اند، ساعت صفر ندارد. لنگرگاه T دقیقأ شبیه نامش است پس از یک ورودی حداقل ۵٠٠ متری به دو بازوی شمالی و جنوبی خود می رسد که در کنار هر کدام از این بازوها کشتی های غول پیکر امکان اتصال و بارگیری پیدا می کنند و درست شبیه همین اتفاق البته برای کشتی هایی بزرگتر و با احجام بالاتر در غرب جزیره خارگ و در لنگرگاه آذرپاد (غربی) رخ می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *